sobota, 14 września 2013

temat MYDLA - ART & NATURE

*Porównywanie kostki mydła z industrialnej, wielotonowej produkcji do mydła ręcznie wykonanego w niewielkiej ilości, to jak porównanie piekła z niebem*

 mydło - mydłu nierówne

mydło naturalne art & nature - jest to mydło pochodzące wyłącznie z produktów roslinnych


mydło naturalne *na zimno* - jest to mydło wyrabiane metoda *na zimno*, czyli tłuszcze i wodorotlenek reagują ze sobą w możliwie niskiej temperaturze (mniej więcej 28°C). Tak niska temperatura nie niszczy dobroczynnych właściwości olejów: odżywczych, zmiękczających, nawilżających, po zmieszaniu w odpowiedniej kolejności składników mydło jest odkładane do leżakowania, kiedy to następuje proces neutralizacji.
Produktem ubocznym takiego procesu jest gliceryna, niezwykle wartościowy produkt uboczny, która pozostaje w mydle. Dojrzewanie mydła w tej metodzie jest niezmiernie czasochłonne jak również sam jego wyrób praktycznie niemożliwy na skale przemysłowa a co za tym idzie mało dochodowy dlatego tez wyrobem mydła zajmują się jedynie małe manufaktury. Jest to najlepsze wartościowo mydło.

mydło naturalne *na gorąco* - wówczas wszystkie składniki mieszane są w jednym dużym naczyniu, a następnie ogrzewane. Proces neutralizacji odbywa się właśnie wtedy. Tutaj również produktem ubocznym  procesu jest gliceryna, niezwykle wartościowy produkt uboczny, która często jest *odbierana* i używana do innych celów kosmetycznych, można powiedzieć, ze jest to bardziej uprzemysłowiony sposób wyrobu mydła. Takimi znanymi mydłami tej metody są np. mydła aleppo, kastylijskie, marsylskie.
Ręcznie robione mydła mają wysoką zawartość gliceryny, która utrzymuje wilgoć na skórze. Podczas produkcji fabrycznej gliceryna jest usuwana z mydeł i sprzedawana jako wartościowy produkt uboczny. Co więcej w mydłach fabrycznych zawartość składników naturalnych jest minimalna.
Nasze mydła są wytwarzane ręcznie
olej - olejowi nierówny również
Nawet najwyższej jakości oleje (oliwy i masła) użyte do produkcji mydła różnią się miedzy sobą właściwościami, sposobem *zachowania* i co istotne ceną. Przy zakupie mydła powinniśmy obowiązkowo przeczytać skład mydła - zwrócić uwagę z jakich olejów jest zrobiony. Dla przykładu - mydło z oleju słonecznikowego, rzepakowego czy kukurydzianego jest innej klasy mydłem niż z oliwy czy z dodatkiem masła shea, oleju sezamowego lub migdałowego - choć WSZYSTKIE są mydłami naturalnymi.

Skład mydła napisany jest na opakowaniu w kolejności malejącej od największej ilości do najmniejszej każdego z produktów. 

Cena powinna być równomierną pochodną cen typu i klasy mydła do klasy użytych produktów oraz kosztów produkcji.

mydła art & nature są wyrabiane wyłącznie z olejów szlachetnych


Skład mydeł - art & nature - podawany jest zawsze w języku polskim - tak aby był zrozumiały dla wszystkich.

Mydło krojone jest w ciągu 2-3 dni od wyrobu a następnie dojrzewa w warunkach naturalnych przez 6 tygodni dlatego też waga podana jest - plus/minus  +/-


mydło art & nature  wynika z następującej reakcji chemicznej:     oliwa + NaOH -> mydło + gliceryna  Mydło art & nature jest mydło life - *żywe* jak świeże - lub świeże jak żywe - tak określa się potocznie w Grecji (gdzie nauczyłam się wyrabiać mydła) produkty, które mają zdrowe, bogate właściwości równe rosnącym roślinom i właśnie ta nazwa jest moim zdaniem najbardziej odpowiednia do naszych mydeł.

Nasza kolekcja składa się z unikatowych projektów, naturalne roślinne składniki maja bezpośredni wpływ na właściwości pielęgnacyjne mydeł. Nie propaguje tutaj nowej  metody czy techniki, wręcz odwrotnie KULTURA MYCIA I PIELĘGNACJI ciała dzisiaj nazywana SPA, znana była już w czasach antycznych, grecka kosmetologia na bazie oliwy liczy sobie kilka tysięcy lat.
W kulturach starożytnych kąpiel była ważnym elementem codzienności, z czasem stając się prawdziwym rytuałem o głębokim znaczeniu obyczajowym.
Starożytne i tradycyjne receptury, ich filozofia wykorzystania niezwykłych właściwości leczniczych roślin i ziół przyrody greckiej - *dla ciała i dla ducha*- zainspirowała mnie do odtworzenia tej zapomnianej dziedziny. Kolekcję polską natomiast ułożyłam na wzór greckich, na początek jest to kolekcja regionu opolskiego a co za tym idzie produkty i zioła wykorzystane do wyrobu są właśnie z mojego regionu jak i nazwy mydeł ściśle z nim związane. W przyszłości zostanie ona systematycznie powiększana, moim marzeniem jest stworzenie charakterystycznej polskiej kolekcji z polskich produktów i ich połączeń można powiedzieć smakowych :) Każda receptura to moje nowe odkrycie, każde mydło mój osobisty wyraz artystyczny, wyrabiane, krojone i pakowane ręcznie jest traktowane z należytą troską, szacunkiem, pasją i przyjemnością tworzenia.


Mydło art & nature
Mydła art & nature wykonane są wyłącznie z oliw i olejów od wybranych przez nas osobiście producentów, posiada w swoim składzie sole sodowe naturalnych kwasów tłuszczowych zawartych w olejach, zarówno nasyconych, jak i nienasyconych oraz naturalną witaminę E, które pozwalają skórze naturalnie się rozwijać i odbudowywać, nie hamują podziału komórek.   

Zawarte w mydłach składniki, substancje bioaktywne, sposób działania i użytkowania bardziej przypominają medykamenty niż zwykłe kosmetyki drogeryjne. Starannie wyselekcjonowane dodatki użyte w mydłach ujędrniają skórę, doskonale złuszczają obumarły naskórek oraz znacznie zmniejszają np. wydzielanie łojotoku. Mydła mają działanie antyseptycznie i oczyszczające, a olejki roślinne w nich zawarte są bogate w lecytynę, pektyny, enzymy, prowitaminy, witaminy i sole mineralne. 

Produkcja mydła odbywa się metoda zimną procesu bez gotowania oleju, a tym samym nie niszczy cennych składników, wszystkie zawierają glicerynę. Wzbogacone są tez, ziołami lub naturalnymi dodatkami, dzięki którym  łagodzą podrażnienia skóry, wzmacniają naturalne mechanizmy obronne organizmu, działają przeciw infekcjom i zapewniają wspaniałą, naturalną świeżość i czystość. Również łagodzą i chronią skórę przed zaczerwienieniem a odżywcze właściwości mydła przywracają jej naturalny stan. 
Można myć nim ręce i ciało wielokrotnie pod rząd bez narażenia na wysuszenia skóry i uczucie pieczenia, co nie jest możliwe w przypadku innego mydła.
Proponowane przez nas mydła art & nature maja wyłącznie zapach i kolor naturalny uzyskany z produktów roślinnych, które wchodzą w skład mydła , a ewentualne nieznaczne ich zmiany po kilkukrotnym użyciu spowodowane są tym że, wolne kwasy tłuszczowe z oliwy ulegają uwodornieniu, zachodzi też w nich dalsza reakcja zmydlania. Mydło to robi to co powinno, czyli myje, nie pozostawiając na skórze ani w organizmie żadnej substancji chemicznej poza warstwą ochronną gliceryny. Glicerynę w mydle można zauważyć, po włożeniu go do wody na powierzchni mydła pojawia się cienka warstwa bezbarwnej substancji nawilżającej.


Mydło art & nature jest dobre do mycia gąbką (używamy wyłącznie naturalnej gąbki) oraz świetnie sprawdza się podczas bezpośredniego mycia ciała, zarówno pod prysznicem, jak i w wannie, jest dobre do przygotowania kąpieli mydlanej poprzez moczenie go przez jakiś czas w wodzie. W kolekcji mamy również mydła nadające się do mycia włosów, nie pozostawia na włosach zbędnych substancji typu silikony, które mają nabłyszczać włosy i ułatwiać rozczesywanie, nie hamuje wzrostu włosów i podziału komórek skóry, włosy są gęstsze i rosną szybciej, oddychają (należy pamiętać o spłukaniu włosów po umyciu substancją o kwaśnym odczynie, roztwór octu, kwasu cytrynowego, aby usunąć osad z soli z twardej wody). Mydła dobrze leczą łupież i inne problemy skóry.
 
Kostka o masie 100 gramów równa masie przeciętnego mydła zwykłego starcza na miesiąc, lub dłużej. Mydło nie ma określonej daty przydatności do użytku. Nie psuje się. Z czasem dojrzewa i bardziej się utwardza. Na wszelki wypadek trzeba jednak kontrolować jego stan. Nie należy go też zostawiać na mokrej powierzchni, lub w mokrej mydelniczce. Mydło po każdym użyciu powinno móc wyschnąć. Cena Mydła jest pochodną cen oliwy i olejów szlachetnych oraz kosztów wytworzenia. Za każde 100 gramów wynosi około 15 - 20 zł. Jest to 80% średniej ceny takiego typu i klasy mydła w mydlarniach w Polsce. Jednak trudno jest kupić mydło wyrabiane wyłącznie na oliwie i olejach szlachetnych jak też bez dodatku żadnych substancji chemicznych. Dochodzą też standardowe koszty przesyłki pocztowej. Proszę o kontakt na mail: artnaturegallery@gmail.com Po ustaleniu szczegółów mydła zostaną wysłane. W najbliższym czasie i stopniowo będziemy wzbogacać nasza kolekcję nowymi ofertami mydeł jak również w przyszłości innych kosmetyków wyrabianych wyłącznie na produktach naturalnych.    
                                                       Barbara Solarz


Mydło art & nature zawiera w sobie tylko naturalne mydło i glicerynę, nie zawiera żadnych innych substancji chemicznych obecnych w każdym zwykłym mydle, również płynnym, takich jak:


Tetrasodium Etidronate, Tetrasodium EDTA – są to związki azotowe związujące metale, pozbawiają skórę naturalnych jonów niezbędnych do podziału komórek i odnowy skóry, skóra przez to jest cieńsza, bardziej podatna na uszkodzenia i penetrację przez patogeny, w przypadku rozpoczęcia używania naturalnego mydła, skóra w ciągu kilkunastu dni odbudowuje swoją grubość, T.E. i T.EDTA przenikają też do organizmu, w wielu źródłach określane są jako rakotwórcze w stopniu średnim, są dodawane do powszechnie używanych mydeł w celu zmiękczenia wody, zwiększenia pienienia i powstrzymania rozwoju bakterii, które rozwijają się w mydłach robionych z tłuszczu zwierzęcego, zawierają również rakotwórcze dioksyny, które są pozostałością po procesie produkcji, podrażniają skórę, oczy, spojówki, błony śluzowe, nie wolno ich stosować bezwzględnie w okresie laktacji i ciąży, zawierają je wszystkie mydła, szampony i żele do mycia.
Dwutlenek Tytanu – jest to związek używany w farbach olejnych i przemyśle, wybiela mydło, zostaje na skórze po umyciu i spłukaniu, na słońcu rozkłada się na wolne rodniki tytanowe i tlenowe działające silnie rakotwórczo zarówno na skórę, jak i po przeniknięciu na cały organizm, zawiera go większość mydeł, past do zębów i kremów do opalania.
SLS i SLES – są to siarkowe detergenty, działające parząco na skórę, wchłaniane przez organizm, powodują raka wątroby, zawierają je wszystkie kostki myjące, wszystkie szampony i żele pod prysznic, zaburzają wydzielanie łoju i potu, przyczyniają się do powstawania guzków zapalnych, cyst, podrażniają oczy, spojówki, przy częstym używaniu podrażniają układ nerwowy, odpornościowy i nawet oddechowy, obniżają poziom estrogenów i mogą wzmacniać objawy uboczne menopauzy u kobiet, powodują osłabienie włosów, ich łamliwość, a nawet doprowadzają do ich wypadania. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób chorych na nowotwory, uszkadzają osłonki włosów powodując łamliwość i rozdwajanie włosów, mogą być zanieczyszczone rakotwórczymi dioksanami, SLS i SLES są mutagenami uszkadzającymi materiał genetyczny.
Wymienione są tu tylko trzy podstawowe szkodliwe składniki w mydłach, szamponach i żelach. Jest ich o wiele więcej. Dodać do nich należy wszystkie substancje zapachowe i barwniki, mała ich część jest obojętna dla zdrowia. Polecam sprawdzanie składu i lekturę na temat poszczególnych związków. Im bardziej skomplikowana kostka myjąca, mydło, szampon, żel tym mniej są one bezpiecznie. Dodatkowym problemem jest sam materiał mydlany, w zwykłych mydłach, jest to zmydlony łój zwierzęcy, który zatyka pory, zawiera też toksyny, zwierzęta odkładają bowiem w tłuszczu wszelkie zmetabolizowane leki i trucizny, te których nie mogą zwykłą drogą wydalić z organizmu. Tłuszcz ten pochodzi też często ze zwierząt padłych, leczonych oraz uśpionych truciznami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz